Aborcja

Czy aborcja jest przez islam dopuszczalna?

Ajatollah Ali Khamenei: Aborcja jest przez Islam ściśle zakazana. Człowiek może wybrać taką metodę antykoncepcji jaka tylko mu pasuje aby uniknąć ciąży, jednak kiedy już do niej dojdzie, usunięcie płodu jest poważnym grzechem. Jeżeli jednak doktor uważa, iż przez rozwój płodu zagrożone jest życie matki, wtedy tylko pod tym warunkiem dozwolona jest aborcja.

Ajatollah Muhammad Hussain Fadlallah: Aborcja jest zakazana od momentu kiedy zapłodnione zostaje jajeczko i w łonie kobiety rozpoczyna kreować się nowe życie. Dozwolona jest więc tylko w szczególnych przypadkach kiedy płód zagraża życiu matki; wtedy matka ma prawo bronić swego życia, nawet jeżeli czynnik zagrażający nie jest świadomy tego co czyni, podobnie jak np. w przypadku ataku szaleńca.

Czy można dokonać aborcji jeżeli badania prenatalne wykażą jakieś fizyczne deformacje płodu?

Ajatollah Ali Sistani: Deformacja płodu sama w sobie nie jest wystarczającym powodem do dokonania aborcji. Jeżeli jednak deformacja zagraża życiu matki lub powoduje jej trudności nie do tolerowania, wtedy można dokonać aborcji do momentu w którym w płód wkracza już dusza.

A jeżeli badania prenatalne wykażą, iż dziecko po narodzinach będzie miało małe szanse na przeżycie?

Ajatollah Ali Sistani: Aborcja nie jest dozwolona w takim przypadku, nawet przed wkroczeniem duszy w płód.

Leave a Reply