Czy mąż może podczas stosunku używać prezerwatywy?

Ajatollah Ali Sistani: Tak, musi mieć jednak na to zgodę żony.

A co z pigułką antykoncepcyjną?

Ajatollah Ali Sistani: Jest to także dozwolone.

Czy mąż może zmuszać żonę do brania środków antykoncepcyjnych jeśli ona chce zajść w ciążę?

Ajatollah Ali Sistani: Nie, mąż nie ma do tego prawa.

Czy kobieta może ukrywać przed mężem fakt stosowania środków antykoncepcyjnych jeśli on chce mieć dziecko?

Ajatollah Ali Sistani: Nie, nie ma do tego prawa.

Ajatollah Ibrahim Jannati: Kobieta może używać antykoncepcji bez zgody męża, mąż nie może zmusić żony do jej używania. Dozwolona jest ona za zgodą żony.

Ajatollah Makarem Shirazi: Aby zapobiec zapłodnieniu, dozwolone są wszelkie nieszkodliwe środki o ile nie prowadzą do stałej bezpłodności kobiety lub mężczyzny. Zapobieganie ciąży jest zakazane wtedy kiedy wiąże się z innymi zakazanymi czynnościami, na przykład dotykaniem ciała przeciwnej płci bez absolutnej konieczności. Mąż nie może zmusić żony do stosowania żadnej formy antykoncepcji, może jednak stosować antykoncepcję dla mężczyzn. Procedury takie jak podwiązanie nasieniowodów i podwiązanie jajowodów są dozwolone tylko jeśli nie prowadzą nieodwracalnie do stałej bezpłodności.

Jeśli ciążą kobiety prowadzić będzie do deformacji płodu, czy można zastosować procedury hirurgiczne aby zapobiec przyszłym ciążom?

Ajatollah Makarem Shirazi: Jeśli zajście w ciążę wiąże się z zagrożeniem lub poważnym ryzykiem zagrożenia albo dla dziecka albo dla matki, dozwolone jest rozwiązanie stałe.

Leave a Reply