Hidżab

islamska zasłona

بسم الله الرحمن الرحيم

Wyzwolenie czy (s)eksploatacja?

W dzisiejszych czasach w wielu społeczeństwach, w szczególności na zachodzie, kobieta może publicznie chodzić półnago, tańczyć w dyskotekach, palić, pić i spać z kim tylko zechce. Może zabić swe nienarodzone dziecko jeśli zajdzie w ciążę. Może także wykorzystywać swoje ciało do reklamowania komercyjnych towarów. I z tym wszystkim czuje się prawdziwie „wyzwolona”!

W Islamie wyzwolenie kobiet wygląda jednak nieco inaczej niż w społeczeństwach przyzwalających na uczynienie z płci żeńskiej zaledwie obiektu seksualnego; nadaje ono kobiecie godność, szlachetność i poważanie. Najlepszym dowodem na sprowadzenie kobiety do roli symbolu seksu są wszechobecne w prasie i telewizji wizerunki roznegliżowanych kobiet przybierających podniecające pozy w celu zwrócenia męskiej uwagi. W Islamie jednak prawdziwie wyzwolona kobieta zawsze będzie ubierać się przyzwoicie i skromnie i nigdy nie poniży się sprzedając swoją godność dla wątpliwych korzyści. Niezależnie od tego czy na danym etapie swego życia będzie matką, żoną, siostrą czy córką; zawsze będzie wymagać dla siebie szacunku i zawsze będzie odgrywać w społeczeństwie jakąś konstruktywną rolę. Hidżab – islamskie okrycie będzie chronić jej kobiecość przed prowokacjami i niskimi żądzami wilków w ludzkich skórach.

Czym jest hidżab?

Islam życzy sobie spokoju zarówno społecznego jak i rodzinnego. Z tego też powodu prosi kobiety aby zakrywały się kiedy przebywają z mężczyznami, z którymi nie są według islamskich norm spokrewnione.

„Powiedz wierzącym kobietom żeby spuszczały skromnie swoje spojrzenia i okrywały części ciała; i żeby pokazywały jedynie te ozdoby, które są widoczne na zewnątrz; i niech narzucają swe okrycia głowy na piersi i pokazywały swe ozdoby jedynie swoim mężom…” Qur’an, sura 24:31

Krótko mówiąc, ubranie kobiety powinno odsłaniać jedynie jej twarz i dłonie i zakrywać włosy, które Islam uważa za połowę całkowitego piękna kobiety. Ubranie może przybrać jakąkolwiek formę lub kolor, pod warunkiem, że nie będzie zbyt obcisłe i nie będzie zbytnio przyciągać uwagi ludzi.

Pewne obowiązki mają również mężczyźni.

“Powiedz wierzącym: niech spuszczają skromnie spojrzenia w czystości. To będzie dla nich przyzwoitsze. Zaprawdę, Allah jest w pełni świadomy tego co oni czynią.” Qur’an, sura 24:30

Oznacza to, iż mężczyźni nie mogą gapić się ani flirtować z kobietami. Można więc powiedzieć, że islamska zasada hidżabu dotyczy zarówno mężczyzn jak i kobiet; można by jednak zapytać dlaczego tylko kobiety muszą się zakrywać?

Naturalne cechy charakterystyczne kobiety czynią ją bardziej zdolną do zwracania na siebie uwagi, zainteresowania czy wręcz fascynacji mężczyzn. Skoro więc generalnie “płeć brzydka” nie posiada takich cech i nie jest naturalnie predysponowana do upiększania się w celu zwracania na siebie uwagi, nie ma konieczności noszenia hidżabu przez mężczyznę.

Oczywiście i od niego Islam wymaga odpowiedniego ubioru – skromnego i nie odsłaniającego  niepotrzebnie zbyt wielu części ciała.

Kolejnym powodem jest istnienie pewnej charakterystycznej cechy również w mężczyźnie, o którym wiadomo dobrze, iż posiada naturalną skłonność do patrzenia na płeć przeciwną – jest on przede wszystkim wzrokowcem. Jest również jasne, że każda z płci jest w inny sposób pobudzana seksualnie. Kobieta, będąc z natury istotą bardziej wrażliwą i czułą, potrzebuje dotyku, ciepła i czułości; podczas gdy mężczyzna jest nieco bardziej szorstki, twardy i wyposażony w bardzo silną wyobraźnię. Może go pobudzić zwykłe spojrzenie. Kobieta zakrywa więc ciało po to by nie wystawiać na widok swego ciała, które pobudza mężczyznę; hidżab jest więc wręcz zgodny z kobiecą naturą.

Warto w tej chwili zauważyć, iż pomimo wielkiej wagi jaką Islam przywiązuje do zakrywania przez kobietę ciała przed mężczyznami nie-mahram (czyli tymi, z którymi może się legalnie ożenić); jest ona jak najbardziej zachęcana do dbania o swój wygląd i okazywania swego piękna w domu, co jest częścią jej kobiecości nadaną jej przez Allaha. Podczas gdy nie może pokazywać swych wdzięków publicznie, jest zachęcana do tego aby upiększać się dla męża i całkowicie cieszyć się wszystkimi aspektami życia z nim.

Podstawowym zarzutem przeciwko islamskim zasadom odnośnie kobiecego ubioru jest pogląd jakoby odbierały one kobiecie jej wolność. Jeżeli chodzi tutaj o wolność wyrażania swoich poglądów, głoszenia swej opinii, wolność posiadania i rozporządzania swą własnością, wolność wyboru odpowiedniego męża, podjęcia kariery, itd. to tego typu zarzuty są całkowicie bezpodstawne, ponieważ hidżab nie jest przeszkodą w żadnej z wymienionych rzeczy i nie powstrzymuje kobiety przed tym aby cieszyła się tą wolnością.

Czy hidżab powstrzymuje kobiety przed podjęciem edukacji bądź różnymi poszukiwaniami kulturowymi? Czy hidżab zniechęca kobiety przed wyrażaniem swych poglądów? Czy hidżab zabrania kobiecie rozpocząć karierę i zdobywać pieniądze? Krytycy muszą więc przyznać, że chodzi im jedynie o nieskrępowaną wolność seksualną.

Podstawowym aspektem dotyczącym hidżabu jest więc to, iż zwraca on kobiecie osobowość i podnosi jej pozycję w społeczeństwie. Wymusza na innych traktowanie kobiety muzułmańskiej jako ludzkiej istoty zamiast patrzenia z punktu widzenia atrakcyjności seksualnej.

“To zdumiewające jak wiele rzeczy zmieniło się kiedy zaczęłam nosić hidżab. Czuję większy szacunek wobec mojej osoby.” – N. Z. Vakil

„Najważniejszą rzeczą odnośnie hidżabu jest to, iż daje ci on tożsamość Muzułmanki. Co więcej, jest kolejnym sposobem wypełniania nakazów Allaha. Ludzie okazują mi szacunek jakiego nie okazywaliby mi gdybym go nie nosiła. Kontakty z mężczyznami stały się łatwiejsze, ponieważ czuję się bezpieczna i chroniona. Daje mi również dużo pewności siebie i co najważniejsze, przybliża mnie do Allaha. Uważam więc hidżab za błogosławieństwo od Allaha i dziękuję Mu za nie.” – Reshma Qazi

„Czuję, że w chwili obecnej, kiedy demoralizacja tak bardzo szerzy się w społeczeństwie, każda kobieta powinna nosić hidżab. To jedyna rzecz jaka chroni kobietę i sprawia, że czuje się ona bezpieczna.” – Shenaz F. Raj

„W dzisiejszym społeczeństwie kobieta stała się dla mężczyzn tylko obiektem seksualnym. Dlaczego ktoś miałby wystawiać swoje piękno na widok niechcianych oczu? Hidżab chroni kobiecy honor i hamuje zbytnią pożądliwość ze strony płci przeciwnej. Jestem przekonana, że gdyby kobiety zaczęły powszechnie stosować się do islamskich zasad odnośnie ubioru, liczba przypadków molestowania, gwałtów, itd. byłaby znikoma. Noszenie hidżabu daje mi więcej pewności siebie jako kobiety i wcale nie przeszkadza w wykonywanej pracy.” – Salva I. Rasool

Leave a Reply